Hodowla Epaton.

 

  Od zawsze, kiedy pamiętam w moim domu były psy. Najlepszy przyjaciel człowieka miał swoje miejsce w mojej rodzinie, otrzymywał opiekę, należyte wychowanie, a także nić sympatii i przywiązania, jaką można darzyć ukochanego, wiernego zwierzaka.

  Moja przygoda z psami miała różnorodne odmiany: plejada kundelków, owczarek niemiecki, terier walijski, chart rosyjski, owczarek kaukaski, amstaff i cocker spaniel.

  Jestem członkiem ZKwP od 1986 roku. Historia mojej hodowli o nazwie Epaton (epagneul breton) zaczeła się w 1999 roku, kiedy to wstąpiłem w szeregi  Braci Łowieckiej - ludzi zafascynowanych przyrodą, troszczących się o jej skarby i jak mało kto rozumiejących jej potrzeby. Miałem być leśnikiem z zawodu, jednak  los napisał inny scenariusz... Mimo to, potrzeba obcowania z przyrodą nie zmieniła się, więc stając się myśliwym mogłem chociaż w części realizować swoje marzenia i pasje.

  Szukałem wówczas pracującego psa myśliwskiego, z krwi i kości, a nie wystawowego pięknisia. Psa, który spełniałby moje warunki:  byłby mały (miałem wtedy jeszcze dwa inne duże psy: owczarka niemieckiego i kaukaskiego), a także byłby wyżłem, ponieważ polowanie na pióro to moja ulubiona karta w księdze pt.: "Myślistwo".

  Definicja rasy Epagneul Breton "Maksimum możliwosci w minimum wzrostu" bardzo mi się spodobała, a osobiście, po latach doświadczeń mogę ją potwierdzić.

 

  I tak  się zaczęło...

  Nabyłem  brązowo-białą sukę epagneul breton brittany o imieniu CARRERA Bretonka (w domu Pola), z hodowli Pani Marii Komorowskiej, z linii kanadyjskiej.

  W 2003 odkrywając niewątpliwe zalety rasy narodziła się myśl o założeniu hodowli i zakupie przyszłego reproduktora. Po długich poszukiwaniach ojca dla przyszłych epaciątek dotarłem do włoskiej linii i nabyłem szczeniaczka, dla którego wybrałem imię MACHO - wspaniały przyjaciel i pies myśliwski.

  W międzyczasie, po trzech latach układania psa i wspólnych polowań, zginęła tragicznie Carrera i plany dotyczące szczeniąt zostały pogrzebane. Niespodziewanie jednak pojawia się okazja kupna siostry z miotu Carrery - CORSY Bretonki. Oczywiście skorzystałem z okazji...

  Pierwszy miot z imionami na różne litery, którego ojcem został Macho został oddany w najlepsze, według mojej opinni ręce.

  Wiedza w temacie spanieli bretońskich wśród myśliwych i osób niezwiązanych z łowiectwem była nieznana. Dużo kontrowersji wzbudzał fakt, że spaniel bretoński to tak naprawdę wyżeł, jednak krótki pokaz jego możliwości w polu i wodzie rozwiewał wszystkie wątpliwości.

  Pierwsze "Epatony" były raczej rodzaju kanadyjskiego - większe od europejskiego wzorca (choć w miocie zdarzało się różnie). Spaniele bretońskie z lini kanadyjskich pracowały podobnie jak niemiecki wyżeł gładkowłosy małego wzrostu, chociaż były bardziej samodzielne, wszechstronne, silniejsze i cięte na drapieżniki niż fieldtrialsowe linie europejskie. Aport lisa nie jest niczym nadzwyczajnym dla tej rasy.

 

  Carrera Bretonka potrafiła zdławić i zaaportować postrzałka zająca z dystansu ok. 500 metrów, w głębokim śniegu, budząc podziw kolegów z Koła Lowiekiego nr 1 w Otwocku, którego jestem członkiem.

  W sumie z Hodowli Epaton przyszło na świat ponad sto psiaków, które pracują w łowiectwie ku radości swoich właścicieli. Użytkowość psa myśliwskiego stanowi mój nadrzędny cel do którego dążę nieustannie.

  W Mistrzostwach Europy Bretonów w Busku-Zdroju 2010 suka POLA Epaton będąca w rękach ukraińskiego kolegi i startująca w drużynie ukraińskiej Andrieja Vlascenko zajęła II miejsce w  swojej grupie w pierwszym dniu mistrzostw i okazała się czarnym koniem tej imprezy. Jako jedyna suka, na 32 psy startujące w tym dniu znalazła, wystawiła i aportowała kuropatwę. POLA zachwyca także eksterierem. Na  mistrzostwach po  przeglądzie eksterieru otrzymała 19/20 punktów od dwóch sędziów międzynarodowych. Takie sukcesy dodają motywacji i energii do pracy nad przyszłością hodowli i poszerzają krąg zainteresowanych Epatonami na kraje sąsiednie.

 

  Stronę tę chciałbym również zadedykować mojej Rodzinie, bez której cierpliwości i wyrozumiałości dla mojej pasji nie było by sukcesów.

 

  Pozdrawiamy serdecznie również rodzinę właścicieli psiaków z przydomkiem Epaton i fanów tej jedynej słusznej rasy.

Piotr Czartoryski

Hodowla i Szkoła Psów Myśliwskich Epaton

 

 

« wstecz

 

 

 

 

 

Epaton FCI, hodowla spanieli bretońskich, spaniele bretońskie, epagneul breton

"Tara Tak dla Hecy" - Odeszła do Krainy Wiecznych Łowów

 

 

Media o nas

(PDF file)

Epaton FCI, hodowla spanieli bretońskich, spaniele bretońskie, epagneul breton Epaton FCI, hodowla spanieli bretońskich, spaniele bretońskie, epagneul breton

 

 

 

Kontakt

 

Piotr Czartoryski

Hodowla i Szkoła Psów Myśliwskich - Epaton FCI

 

ul. Glinki 110a
05-480 Glinki

tel. +48 693 794 528
e-mail: epaton21@gmail.com

Copyright © 2012 Epaton FCI, design by MAGOODESIGN