Epaton FCI
Epaton FCI
Epaton FCI
Epaton FCI
Epaton FCI
Epaton FCI

O nas

Hodowla Epaton.

Od zawsze, kiedy pamiętam w moim domu były psy. Najlepszy przyjaciel człowieka miał swoje miejsce w mojej rodzinie, otrzymywał opiekę, należyte wychowanie, a także nić sympatii i przywiązania, jaką można darzyć ukochanego, wiernego zwierzaka.

Moja przygoda z psami miała różnorodne odmiany: plejada kundelków, owczarek niemiecki, terier walijski, chart rosyjski, owczarek kaukaski, amstaff i cocker spaniel.

Jestem członkiem ZKwP od 1986 roku. Historia mojej hodowli o nazwie Epaton (epagneul breton) zaczeła się w 1999 roku, kiedy to wstąpiłem w szeregi Braci Łowieckiej – ludzi zafascynowanych przyrodą, troszczących się o jej skarby i jak mało kto rozumiejących jej potrzeby. Miałem być leśnikiem z zawodu, jednak los napisał inny scenariusz… Mimo to, potrzeba obcowania z przyrodą nie zmieniła się, więc stając się myśliwym mogłem chociaż w części realizować swoje marzenia i pasje.

Szukałem wówczas pracującego psa myśliwskiego, z krwi i kości, a nie wystawowego pięknisia. Psa, który spełniałby moje warunki: byłby mały (miałem wtedy jeszcze dwa inne duże psy: owczarka niemieckiego i kaukaskiego), a także byłby wyżłem, ponieważ polowanie na pióro to moja ulubiona karta w księdze pt.: „Myślistwo”.

Definicja rasy Epagneul Breton „Maksimum możliwosci w minimum wzrostu” bardzo mi się spodobała, a osobiście, po latach doświadczeń mogę ją potwierdzić.

I tak się zaczęło…

Nabyłem brązowo-białą sukę epagneul breton brittany o imieniu CARRERA Bretonka (w domu Pola), z hodowli Pani Marii Komorowskiej, z linii kanadyjskiej.

W 2003 odkrywając niewątpliwe zalety rasy narodziła się myśl o założeniu hodowli i zakupie przyszłego reproduktora. Po długich poszukiwaniach ojca dla przyszłych epaciątek dotarłem do włoskiej linii i nabyłem szczeniaczka, dla którego wybrałem imię MACHO – wspaniały przyjaciel i pies myśliwski.

W międzyczasie, po trzech latach układania psa i wspólnych polowań, zginęła tragicznie Carrera i plany dotyczące szczeniąt zostały pogrzebane. Niespodziewanie jednak pojawia się okazja kupna siostry z miotu Carrery – CORSY Bretonki. Oczywiście skorzystałem z okazji…

Pierwszy miot z imionami na różne litery, którego ojcem został Macho został oddany w najlepsze, według mojej opinni ręce.

Wiedza w temacie spanieli bretońskich wśród myśliwych i osób niezwiązanych z łowiectwem była nieznana. Dużo kontrowersji wzbudzał fakt, że spaniel bretoński to tak naprawdę wyżeł, jednak krótki pokaz jego możliwości w polu i wodzie rozwiewał wszystkie wątpliwości.

Pierwsze „Epatony” były raczej rodzaju kanadyjskiego – większe od europejskiego wzorca (choć w miocie zdarzało się różnie). Spaniele bretońskie z lini kanadyjskich pracowały podobnie jak niemiecki wyżeł gładkowłosy małego wzrostu, chociaż były bardziej samodzielne, wszechstronne, silniejsze i cięte na drapieżniki niż fieldtrialsowe linie europejskie. Aport lisa nie jest niczym nadzwyczajnym dla tej rasy.

Carrera Bretonka potrafiła zdławić i zaaportować postrzałka zająca z dystansu ok. 500 metrów, w głębokim śniegu, budząc podziw kolegów z Koła Lowiekiego nr 1 w Otwocku, którego jestem członkiem.

W sumie z Hodowli Epaton przyszło na świat ponad sto psiaków, które pracują w łowiectwie ku radości swoich właścicieli. Użytkowość psa myśliwskiego stanowi mój nadrzędny cel do którego dążę nieustannie.

W Mistrzostwach Europy Bretonów w Busku-Zdroju 2010 suka POLA Epaton będąca w rękach ukraińskiego kolegi i startująca w drużynie ukraińskiej Andrieja Vlascenko zajęła II miejsce w swojej grupie w pierwszym dniu mistrzostw i okazała się czarnym koniem tej imprezy. Jako jedyna suka, na 32 psy startujące w tym dniu znalazła, wystawiła i aportowała kuropatwę. POLA zachwyca także eksterierem. Na mistrzostwach po przeglądzie eksterieru otrzymała 19/20 punktów od dwóch sędziów międzynarodowych. Takie sukcesy dodają motywacji i energii do pracy nad przyszłością hodowli i poszerzają krąg zainteresowanych Epatonami na kraje sąsiednie.

Stronę tę chciałbym również zadedykować mojej Rodzinie, bez której cierpliwości i wyrozumiałości dla mojej pasji nie było by sukcesów.

Pozdrawiamy serdecznie również rodzinę właścicieli psiaków z przydomkiem Epaton i fanów tej jedynej słusznej rasy.

Piotr Czartoryski
Hodowla i Szkoła Psów Myśliwskich Epaton

Media o nas

Informacje


„Tara Tak dla Hecy” – Odeszła do Krainy Wiecznych Łowów